Porážka, nervy až do konce – a přece titul!

13. 6. 2009

Sobota 13. června 2009 8.30

ČAFC Praha–SK Aritma Praha 0:2 (0:1)

Sestava: Lukáš Trávníček – Radek Jedlička, Richard Malík – Pavel Dosadil, David Reinštein, David Souček, Victor Ferreira, Marek Tůma, Lubomír Dusil – David Vávra, Jitka Šnejdarová.

Poslední zápas v soutěži čafáci prohráli, ale konečné první místo v 1. třídě a tudíž postup uhájili! Nakonec totiž rozhodlo celkové skóre. Čafka i Aritma dosáhly shodného počtu 42 bodů i rovnosti ve vzájemných zápasech (na podzim vyhrála 2:0 Čafka, nyní Aritma). A tak až naše skóre 60:16 jasně trumflo Aritmu (41:21). Nervy to však byly až do poslední vteřiny sezóny…

Kluci věděli, že si mohou dovolit dvougólovou porážku, aby si v konečné tabulce udrželi první místo. A přesně tak to nakonec dopadlo… Zřejmě to ani jinak skončit nemohlo, protože vzájemné zápasy s Aritmou vždy končí výsledkem 2:0. V minulé sezóně tímto skóre vyhráli ve Vokovicích domácí, v jarní premiéře na hřišti v Uhříněvsi jim to Čafáci oplatili. V premiéře tohoto ročníku jsme 2:0 na Aritmě vyhráli znovu my, v nervydrásajícím posledním kole pro změnu zase soupeř.

„Záleží jen na vás, jestli tuhle soutěž vyhrajete,“ připomněl trenér Josef Vomáčka mužstvu těsně před tím, než nastoupilo na hřiště. Ovšem zatímco soupeř si šel cílevědomě za svým, čafáci byli na domácím hřišti hodně zakřiknutí. Pavel se na úvod uvolnil, ale důrazně zakončit už nestačil. Aritma začala útokem a Lukáš již v 6. minutě po chybě obrany zneškodnil soupeři tutovou šanci. Přímý kop Davida Součka mířil vedle, jinak brankáře ohrožovala spíš Aritma. Defenzívu držel výborně hrající Radek, Ríša mu zdatně sekundoval. Střed hřiště obhospodařoval Victor, pár akcí po křídle tradičně předvedl Marek a obránce soupeře důrazně napadal David Vávra. Nápor Aritmy se snažili utlumit také David Reinštein, Jitka a Luboš. Když už se zdálo, že první poločas skončí bez branek, Aritma využila nedůslednosti v obraně a těsně před přestávkou otevřela skóre.

„Chyba přišla deset vteřin před koncem poločasu, to se stane. Bojujeme dál! Chybí nám rozehrávka, Victor aby se na hřišti uběhal… Měli jste šance jako soupeř. Dáme gól, přece doma neprohrajeme!“ burcoval kluky kouč Vomáčka.

Hororové drama se přitom teprve chystalo… Ve druhé půli hráli po větru domácí a začali aktivně. Po přímém kopu Davida Součka skončil míč na břevnu, ovšem Aritmě stačila jedna naše chyba, rychlá koncovka a vedla 2:0. V tu chvíli jí scházel už jen jediný gól, aby nás odsunula na celkové druhé místo v tabulce a sama soutěž vyhrála… Čafáci byli živější než v prvním poločase a Marek trefil druhé břevno! Kvalitní soupeř však hrál výborně, zase začal vystrkovat drápky a kluci mu čelili s vypětím všech sil. David Reinštein položil na oltář konečného úspěchu krvavý šrám, Lukáš mužstvo držel, ale pořád to bylo málo. Těsně před koncem kopali hosté přímý kop a skórovali, rozhodčí však kvůli faulu na Lukáše gól neuznal a nechal kop opakovat. To bylo velké štěstí, protože na potřebnou odpověď by už nebyl čas. Opakovaný pokus soupeře jsme přežili a za chvíli byl konec.

Navzdory porážce to byl konec vítězný. Čafáci vedli tabulku od začátku sezóny a první zůstali i po jejím konci, takže svým mladším nástupcům vybojovali postup do přeboru. Díky, kluci, ale příště prosíme menší nervy, závěr byl opravdu na infarkt… „Hodně nás srazil první gól inkasovaný těsně před přestávkou. Kdybychom nerozhodný stav udrželi do druhé půle, takové drama by nenastalo,“ poukázal trenér Vomáčka.

Zatímco čafáci slavili postup a předvedli svým příznivcům bujaré „letadlo“, Aritma byla pochopitelně hodně zklamaná, protože i ona byla triumfu hodně blízko. Penalty se proto nekopaly.